Ostatnio dodane

Pogoda Lublin

Dzisiaj:

5°C / 5°C
odczuwalne 5°C
jutro środa czwartek
12° / 2° 3° / -2° 4° / 2°

Sekcja modelarska AL


Sekcja modelarska Aeroklubu Lubelskiego liczy 32 (członków zwyczajnych i stowarzyszonych) pasjonatów małego lotnictwa. Najmłodszy modelarz ma 11, a najstarszy ponad 60 lat. W większości „latamy” modelami zdalnie kierowanymi (RC). Są to szybowce, samoloty, śmigłowce i paralotnie. Dysponujemy własnym trawiastym lotniskiem modelarskim o wymiarach 120 x 45 m, znajdującym się na obrzeżu lotniska w Radawcu. W sezonie organizujemy dla dzieci i młodzieży ogólnodostępne zawody balonów na ogrzane powietrze, latawców, modeli szybowców RC i swobodnie latających, modeli samolotów RC i na uwięzi oraz rakiet.

modelarzModelarstwo jest namiastką prawdziwego latania. Dla pasjonatów tego sportu jest to przede wszystkim wspaniała zabawa polegająca na budowaniu swojego „perpetuum mobile” zdolnego do oderwania się od ziemi i unoszenia się przez dłuższy czas w powietrzu. Radość z efektu swojej pracy jest wynikiem ogromnej dokładności i zapału w tworzeniu drobnych elementów konstrukcyjnych małego statku powietrznego. Do uprawiania tego sportu potrzebna jest nie tylko zegarmistrzowska dokładność i anielska cierpliwość, ale przede wszystkim wiedza z zakresu aerodynamiki, mechaniki lotu, posługiwania się narzędziami, obróbki materiałów, rysunku technicznego, tajemnic działania różnych napędów czy urządzeń elektronicznych.

Modelarstwo to także pierwszy etap szkolenia lotniczego. Stanowi najlepsze wstępne przygotowanie do szkolenia teoretycznego i praktycznego przyszłego pilota. Większość ludzi różnych zawodów związanych z lotnictwem, nie tylko pilotów w lotnictwie wojskowym i cywilnym, ale także inżynierów, naukowców, kontrolerów ruchu, meteorologów, lekarzy lotniczych, ludzi zawodów administracyjnych i wielu innych rozpoczynała swą drogę do lotnictwa właśnie od modelarstwa.

Warto wiedzieć, że z szeregu modelarzy wywodzi się pierwszy polski kosmonauta gen. Mirosław Hermaszewski, którego młodzieńcze marzenia, rozbudzone poprzez modelarstwo i szybownictwo na aeroklubowych lotniskach, stały się rzeczywistością.

Jak stać się członkiem sekcji?


Aby stać się członkiem sekcji należy złożyć wypełnioną deklarację członkowską i uiścić opłatę wpisową zgodnie z cennikiem dostępnym na stronie Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu (Cennik 2017). Po zatwierdzeniu wniosku przez Zarząd AL wnioskujący staje się pełnoprawnym członkiem sekcji modelarskiej AL.