Ostatnio dodane

Pogoda Lublin

Dzisiaj:

°C / °C
odczuwalne -5.8°C
jutro
/ / /

Historia lotniska


Modelarstwo jest jedną z wielu form obcowania i zabawy z żywiołem powietrza. Dla pasjonatów tego hobby jest to przede wszystkim wspaniała zabawa i sport polegający na budowaniu, oblatywaniu i wykorzystywaniu do granic wytrzymałości materiałowej , technicznej czy fizycznej pilota BSP ( bezzałogowy statek powietrzny czyli model + modelarz) Radość z efektu podniebnego jest wynikiem ogromnej dokładności i zapału w tworzeniu z drobnych elementów konstrukcji zdolnej do lotu, umiejętności pilotażowych, szczypta teorii, zdrowego rozsądku i szczęścia. Do uprawiania tego sportu potrzebna jest nie tylko dokładność i anielska cierpliwość, ale przede wszystkim wiedza z zakresu aerodynamiki, mechaniki lotu, posługiwania się narzędziami, obróbki materiałów, rysunku technicznego, tajemnic działania różnych napędów czy urządzeń elektronicznych. Modelarstwo to także pierwszy etap szkolenia lotniczego. Stanowi najlepsze wstępne przygotowanie do szkolenia teoretycznego i praktycznego przyszłego pilota. Większość ludzi różnych zawodów związanych z lotnictwem, nie tylko pilotów w lotnictwie wojskowym i cywilnym, ale także inżynierów, naukowców, kontrolerów ruchu, meteorologów, lekarzy lotniczych, ludzi zawodów administracyjnych i wielu innych rozpoczynała swą drogę do lotnictwa właśnie od modelarstwa.

Nasza sekcja modelarska liczy 21 członków zwyczajnych i kilkunastu stowarzyszonych pasjonatów małego lotnictwa. Najmłodszy modelarz ma 13, a najstarszy ponad 60 lat. W większości „latamy” modelami zdalnie kierowanymi (RC). Są to szybowce, samoloty, śmigłowce i paralotnie. Dysponujemy trawiastym lotniskiem modelarskim w kształcie litery L (długie ramie 135 x 50 m, krótkie 110 x 35 m) znajdującym się na obrzeżu lotniska w Radawcu. Przez cały sezon odbywają się tutaj treningi i loty rekreacyjne członków naszego Aeroklubu. W sezonie organizujemy sportowe zawody balonów na ogrzane powietrze, latawców, modeli szybowców RC i swobodnie latających, modeli samolotów RC i na uwięzi oraz rakiet. Ważnym zdarzeniem jest coroczny Piknik Modelarski, na który zjeżdżają się pasjonaci małego lotnictwa z całej Polski.

Kiedy powstało nasze lotnisko? Tego dobrze nie pamiętają najstarsi stażem modelarze. Ważne, że w tym miejscu funkcjonujemy od kilkunastu długich, szczęśliwych lat. Wcześniej mieliśmy kilka różnych lokalizacji, władze naszego Aeroklubu do końca nie wiedziały gdzie nas usadowić. Kosztowało nas to trochę nerwów i pieniędzy. Ale to już prehistoria, wreszcie mamy własny kącik. Osoby zasłużone w powstaniu pierwszych naszych lotnisk to Aleksander Mazurek, Jerzy Nazarewicz, Stanisław Bobek, Wojciech Frąk. Obecny wygląd naszego lotniska jest wynikiem pracy wszystkich obecnych członków naszej społeczności.